Z Milána se výstava přesouvá na pražský Designblok a následně do Moravské galerie v Brně. Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně ve spolupráci s pražským mezinárodním festivalem designu Designblok představuje to nejlepší z českého skla, porcelánu a keramiky na pozadí zásadních společenských a environmentálních událostí současnosti.
Projekt Made by Fire tematizuje postdigitální éru, která je na jednu stranu reprezentovaná environmentálními strategiemi, a na stranu druhou jen velmi těžko balancuje hranici nepříliš energeticky náročné výroby, udržitelnosti a současně funkčnosti. Apel projektu viditelně poukazuje na politickou naléhavost sdělení, jejíž důsledky jsou však zcela závislé na konkrétních rozhodnutích, na nichž lze současně pozorovat příklad stavu českého skla a porcelánu. Jejich osudy se tak stávají modelovými příklady, které je možno analogicky sledovat i v rámci globální ekonomiky.
Made by Fire Moravská galerie v Brně – právě probíhá Adresa: Moravská galerie v Brně Uměleckoprůmyslové muzeum Datum konání: 17.11.2023 – 7.9.2025
Made by Fire Designblok Adresa: Míčovna Pražského hradu Datum konání: 4.10. – 15.10.2023
Uvidíme se na pravidelném setkání tvůrců ve formátu 20×20. Tentokrát Pecha v novém kabátě pod novým plzeňským týmem. Tentokrát i má prezentace bude mít trochu jiný kabát.
Adresa: Anděl music bar, Plzeň Datum konání: 25.3.2025
Síla i křehkost českého skla a porcelánu projde zkouškou ohněm na nejvýznamnějším světovém veletrhu designu. Unikátní výstava Made by Fire představí v Miláně progresivní české designéry a designérky.
Poprvé v novodobé historii České republiky se podařilo vytvořit reprezentativní výstavu designu a umění nevídaných rozměrů. Projekt Moravské galerie v Brně, připravený ve spolupráci s pražským mezinárodním festivalem designu Designblok, představí na mezinárodní přehlídce Milano Design Week více než padesát autorských projektů z Česka. Objekty ze skla, porcelánu a keramiky spojuje totožný původ – všechny pochází z výhně českých pecí, odkud je také odvozen zastřešující název Made by Fire. Kurátorky Eva Slunečková a Danica Kovářová díla zasazují do kontextu zásadních celospolečenských témat, která podtrhne architektura Maxima Velčovského a studia edit! architects. Výstava Made by Fire proběhne v termínu 17.–23. dubna v prestižních prostorách muzea designu a umění Triennale Milano. Odtud se v rámci 25. ročníku festivalu Designblok přesune do Míčovny na Pražském hradě a nakonec 17. listopadu zakotví v Moravské galerii v Brně.
Made by Fire Adresa: Triennale Milano, Viale Alemagna 6, Milano Datum konání: 17.–23. dubna 2023, 11–21 hod. Vernisáž: 17. dubna 2023, 11–18 hod.
Cena kreativních hrdinů se zaměřuje na kreativitu, jejímž výsledkem je hmatatelné řešení. Řešením může být fyzický komerční produkt, ale také digitální produkt, služba, budova nebo skupinové hnutí.
Nominace v kategorii 1 : 1 000 – Přínos na místní úrovni
Přínos pro menší sociální strukturu, jako je škola, sousedství, organizace nebo specifická skupina lidí. Příkladem je ShelterSuit od Base Timmera, který zaměstnává syrské uprchlíky v Nizozemsku: vyrábí zimní vybavení z vyřazených látek (oblečení, stany, spací pytle) pro lidi bez domova.
13. dubna 2023, v 17:30 hod. ŠKODA Muzeum Konferenční prostory
Výstava venovaná „kurátorskej práci“ súčasných slovenských a českých umelkýň a umelcov zameranej na seniorov, vlastných či „adoptovaných“, téme transgeneračnej rezonancie a vzájomného prenosu skúsenosti vo vzťahu vnuk/vnučka a stará mama/starý otec.
Vystavující autoři: Ľudmila Zimáni Horňáková, Lena Jakubčáková, Eva Jiřička, Daniela Kapráľová, Daniela Krajčová, Bet Orten / Veronika Ruppert, Ondřej Přibyl, Zuzana Pustaiová, Peter Sit, Kateřina Šedá, Maja Štefančíková, Lenka Záhorková
Stredoslovenská Galéria, Banská Bystrica Kurátorka: Petra Hanáková 25.11.2022 – 2.4.2023 Více o výstavě >
ArtZóna
Fenomén: keramika a porcelán v současném designu s Antonínem Tomáškem a Jakubem Berdychem. O výstavě Terra Alba s kurátorem Radkem Wohlmuthem a krátce o keramice i z našeho Ateliér B114.
PechaKucha Night [peča kuča najt] je název večera, který představuje nejzajímavější osobnosti designu, architektury a dalších kreativních oborů. Akce, která je pořádána ve více než 580 městech po celém světě. Každý z vystupujících má prezentační formát 20×20 = 20 obrázků a každý z nich může komentovat po dobu 20 vteřin; dohromady 6 minut a 40 vteřin. Ostravská PechaPucha běžně koncipuje své večery site specific a v roce 2012 pořádala 3. největší Pechu na světě.
#42PKNO Lihovar Ostrava Přednášející: Ivo škuta, Veronika Mičolová a Radim Pšenica, Lukáš Kudrna, Zette Ateliér, Lenka Záhorková
Terra Alba – nová vlna porcelánu,Moravská galerie v Brně
Název výstavy s sebou nese nejen charakteristickou barvu, vědomí obsáhlé historie a spojení s objevitelskými cestami, ale zároveň poukazuje i na její hlavní princip, tedy „mapování“ krajiny současného porcelánu. Základním referenčním bodem je rok 2002, kdy v Praze vznikl první design shop studia Qubus – zásadní platforma tehdy nastupující generace autorů nově zaměřené na obsahový či konceptuální design. Ten se promítl do tvorby porcelánu do té míry, že se tento tradičně vnímaný materiál stal významným prostředníkem pro prosazování „nové kreativy“, jejímž základem je často příběh ukotvený v osobní mytologii a dějinné zkušenosti. K nim se porcelánové objekty staví jako zaujaté komentáře, kterým nechybí zpochybňující přemýšlivost a občas ani ironie.
Vystavující autoři: Ema Auri, Michal Bačák, Jakub Berdych Karpelis, Luisa Bělohlávková, Tomáš Černý, Adéla Fejtková, Tereza Hrušková, Martina Hudečková, Prokop Chludil, Karolína Jeřábková, Veronika Velčovská Jiroušková, Joo Kawasumi, Vendula Kvíz Radostová, Nonna Lorenz, Silvie Luběnová, Monika Martykánová, Helena Patelisová, Milan Pekař, Eva Pelechová, Daniel Piršč, Matěj Polách, Tereza Sluková, Klára Šumová, Antonín Tomášek, Quynh Trang Tran, Gabriel Vach, Maxim Velčovský, Silvie Vytvarová, Dirk Wright, Lenka Záhorková, Adam Železný, Martina Žílová
Moravská galerie v Brně Výstava vznikla pro Designblok 2022 Kurátor: Radek Wohlmuth Architektonické řešení: Maxim Velčovský Autoři koncepce: Jana Zielinski a Jiří Macek 21.10.2022 – 29.1.2023 Více o výstavě >
DESIGNBLOK 2022 – Výstava Terra Alba
Významným bodem na programu letošního Designbloku bude výstava Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. V kurátorském výběru historika umění Radka Wohlmutha a neortodoxní architektuře Maxima Velčovského se představí sumář nejzajímavějších prací posledních let i zcela nová díla, která vznikla přímo pro jednu z hlavních výstav Designbloku.
Uměleckoprůmyslové muzeum, 2. patro V rámci Designbloku 2022 Kurátor: Radek Wohlmuth 5. – 9.10.2022
NGP – Výstava Cena Empatie: Romana Drdová a Lenka Záhorková Národní galerie, Veletržní palác
Komerční banka a Národní galerie Praha představují vítězky Ceny Empatie Lenku Záhorkovou a Romanu Drdovou. Jejich umělecké záměry přesahují hranice výtvarného umění a kreativně vytvářejí příležitosti pro vzájemnost a soužití ve společnosti i životním prostředí. Lenka Záhorková otvírá mezigenerační dialog, upozorňuje na problémy spojené se stářím a přináší myšlenky o hodnotách a zkušenostech stáří. Romana Drdová se zabývá ekologickou a konzumeristickou problematikou, svou autorskou módou sledující svědomitý přístup orientuje naše myšlení směrem k udržitelnosti.
Národní galerie Malá dvorana Veletržního paláce, vstup zdarma. Kurátorka: Adéla Janíčková 11.11.2021 – 13.02.2022